2018 Sr. Fair Results

Dairy

All Breeds

Supreme Champion

1st - Shannon Beavers

Ayrshire

Four Year Old Cow

1st - Dan Donato - Star Fire Farms

Grand Champion

1st - Keith Mutti

Junior Female Grand Champion

1st - Robert Clarke - Clarkehills Farm

Junior Female Reserve Champion

1st - Keith Mutti

Junior Yearling Heifer

1st - Robert Clarke - Clarkehills Farm

Produce of Dam

1st - Keith Mutti

Reserve Champion

1st - Dan Donato - Star Fire Farms

Senior Female Grand Champion

1st - Keith Mutti

Senior Female Reserve Champion

1st - Dan Donato - Star Fire Farms

Senior Yearling Heifer

1st - Keith Mutti

Summer Yearling Heifer

1st - Keith Mutti

Three Best Females(Bred&Owned)

1st - Keith Mutti

Three Year Old Cow

1st - Keith Mutti

Brown Swiss

Aged Cow

1st - Alana Gaskill
2nd - Charlie Finton - Carlene Farms

Daughter of Dam

1st - Charlie Finton - Carlene Farms

Four Year Old Cow

1st - Kevin Mutti
2nd - Kevin Mutti

Grand Champion

1st - Alana Gaskill

Intermediate Heifer Calf

1st - Cole Loveday

Junior Female Grand Champion

1st - Cole Loveday

Junior Female Reserve Champion

1st - Tyler Gaskill - Pine Grove Farm

Junior Two Year Old Cow

1st - Charlie Finton - Carlene Farms

Junior Yearling Heifer

1st - Kevin Mutti

Produce of Dam

1st - Charlie Finton - Carlene Farms

Reserve Champion

1st - Kevin Mutti

Senior Female Grand Champion

1st - Alana Gaskill

Senior Female Reserve Champion

1st - Kevin Mutti

Senior Heifer Calf

1st - Colton Scott

Senior Yearling Heifer

1st - Justin Scott
2nd - Kevin Mutti

Summer Yearling Heifer

1st - Mikayla Horn
2nd - Jenna Horn

Three Best Females(Bred&Owned)

1st - Kevin Mutti
2nd - Charlie Finton - Carlene Farms

Three Year Old Cow

1st - Kevin Mutti
2nd - Charlie Finton - Carlene Farms
3rd - Casey Scott

Winter Yearling Heifer

1st - Tyler Gaskill - Pine Grove Farm
2nd - Jenna Horn

Guernsey

Grand Champion

1st - Kaylee Kandel

Junior Female Grand Champion

1st - Lisa Steiner

Junior Female Reserve Champion

1st - Lisa Steiner

Junior Heifer Calf

1st - Peyton Vickers
2nd - Kaylee Kandel

Junior Two Year Old Cow

1st - Kaylee Kandel
2nd - Robert Clarke - Clarkehills Farm

Junior Yearling Heifer

1st - Lisa Steiner

Reserve Champion

1st - Robert Clarke - Clarkehills Farm

Senior Female Grand Champion

1st - Kaylee Kandel

Senior Female Reserve Champion

1st - Robert Clarke - Clarkehills Farm

Senior Yearling Heifer

1st - Lisa Steiner

Holstein

Daughter of Dam

1st - Neil Deam - Jenneil Holsteins
2nd - Jared Harding - Hardingdale Holsteins
3rd - Michael Crawford

Four Year Old Cow

1st - Alana Gaskill
2nd - Jared Harding - Hardingdale Holsteins
3rd - Michael Crawford
4th - Robert Clarke - Clarkehills Farm

Grand Champion

1st - Robert Clarke - Clarkehills Farm

Intermediate Heifer Calf

1st - Neil Deam - Jenneil Holsteins
2nd - Haylee Kinsey
3rd - Alexandra Loveday
4th - Jared Harding - Hardingdale Holsteins
5th - Jared Harding - Hardingdale Holsteins
6th - Robert Clarke - Clarkehills Farm
7th - Brycen Specht
8th - Katelyn Foust

Junior Female Grand Champion

1st - Neil Deam - Jenneil Holsteins

Junior Female Reserve Champion

1st - Neil Deam - Jenneil Holsteins

Junior Heifer Calf

1st - Robert Clarke - Clarkehills Farm
2nd - Robert Clarke - Clarkehills Farm
3rd - Jared Harding - Hardingdale Holsteins
4th - Robert Clarke - Clarkehills Farm
5th - Mackenzie Kandel
6th - Katelyn Foust
7th - Michael Crawford

Junior Two Year Old Cow

1st - Robert Clarke - Clarkehills Farm

Junior Yearling Heifer

1st - Nathan Steel - Steel-Lane Holsteins
2nd - Michael Crawford
3rd - Robert Clarke - Clarkehills Farm
4th - Cole Loveday

Produce of Dam

1st - Robert Clarke - Clarkehills Farm

Reserve Champion

1st - Neil Deam - Jenneil Holsteins

Senior Female Grand Champion

1st - Jared Harding - Hardingdale Holsteins

Senior Female Reserve Champion

1st - Neil Deam - Jenneil Holsteins

Senior Heifer Calf

1st - Brycen Specht
2nd - Jared Harding - Hardingdale Holsteins

Senior Two Year Old Cow

1st - Neil Deam - Jenneil Holsteins
2nd - Nathan Steel - Steel-Lane Holsteins
3rd - Tyler Gaskill - Pine Grove Farm
4th - Michael Crawford

Senior Yearling Heifer

1st - Neil Deam - Jenneil Holsteins
2nd - Jared Harding - Hardingdale Holsteins
3rd - Nathan Steel - Steel-Lane Holsteins

Summer Yearling Heifer

1st - Neil Deam - Jenneil Holsteins
2nd - Michael Crawford
3rd - Brycen Specht

Three Best Females(Bred&Owned)

1st - Jared Harding - Hardingdale Holsteins
2nd - Robert Clarke - Clarkehills Farm

Three Year Old Cow

1st - Jared Harding - Hardingdale Holsteins
2nd - Neil Deam - Jenneil Holsteins
3rd - Michael Crawford
4th - Michael Crawford

Winter Yearling Heifer

1st - Neil Deam - Jenneil Holsteins
2nd - Neil Deam - Jenneil Holsteins
3rd - Jared Harding - Hardingdale Holsteins

Jersey

Aged Cow

1st - Shannon Beavers
2nd - Robert Clarke - Clarkehills Farm

Daughter of Dam

1st - Shannon Beavers
2nd - Robert Clarke - Clarkehills Farm

Four Year Old Cow

1st - Shannon Beavers

Grand Champion

1st - Shannon Beavers

Intermediate Heifer Calf

1st - Sandy Putt - Bella Sanatore/Lexi Newbold
2nd - Nathan Steel - Steel-Lane Holsteins
3rd - Shannon Beavers
4th - Marcy Stein

Junior Female Grand Champion

1st - Sandy Putt - Bella Sanatore/Lexi Newbold

Junior Female Reserve Champion

1st - Sandy Putt - Bella Sanatore/Lexi Newbold

Junior Heifer Calf

1st - Sandy Putt - Bella Sanatore/Lexi Newbold
2nd - Robert Clarke - Clarkehills Farm
3rd - Nathan Steel - Steel-Lane Holsteins
4th - Marcy Stein

Junior Two Year Old Cow

1st - Shannon Beavers
2nd - Nathan Steel - Steel-Lane Holsteins
3rd - Shannon Beavers

Junior Yearling Heifer

1st - Shannon Beavers
2nd - Shannon Beavers
3rd - Marcy Stein
4th - Mackenzie Kandel

Produce of Dam

1st - Shannon Beavers
2nd - Robert Clarke - Clarkehills Farm

Reserve Champion

1st - Shannon Beavers

Senior Female Grand Champion

1st - Shannon Beavers

Senior Female Reserve Champion

1st - Shannon Beavers

Senior Heifer Calf

1st - Sandy Putt - Bella Sanatore/Lexi Newbold
2nd - Lexi Troyer
3rd - Robert Clarke - Clarkehills Farm
4th - Marcy Stein

Senior Yearling Heifer

1st - Robert Clarke - Clarkehills Farm

Summer Yearling Heifer

1st - Shannon Beavers
2nd - Shannon Beavers
3rd - Marcy Stein

Three Best Females(Bred&Owned)

1st - Shannon Beavers
2nd - Robert Clarke - Clarkehills Farm

Three Year Old Cow

1st - Shannon Beavers
2nd - Shannon Beavers
3rd - Robert Clarke - Clarkehills Farm

Winter Yearling Heifer

1st - Nathan Steel - Steel-Lane Holsteins
2nd - Amanda Demuth
3rd - McKenzie Wiles
4th - Marcy Stein

Milking Shorthorn

Aged Cow

1st - Sienna Quillin - SMS Farm
2nd - Dan Donato - Star Fire Farms

Daughter of Dam

1st - Dan Donato - Star Fire Farms

Four Year Old Cow

1st - Dan Donato - Star Fire Farms

Grand Champion

1st - Lilyin Specht

Intermediate Heifer Calf

1st - Henry Specht - SMS Farms
2nd - Sienna Quillin - SMS Farm

Junior Female Grand Champion

1st - Dan Donato - Star Fire Farms

Junior Female Reserve Champion

1st - Dan Donato - Star Fire Farms

Junior Yearling Heifer

1st - Lilyin Specht
2nd - Dan Donato - Star Fire Farms
3rd - Robert Clarke - Clarkehills Farm

Produce of Dam

1st - Dan Donato - Star Fire Farms

Reserve Champion

1st - Sienna Quillin - SMS Farm

Senior Female Grand Champion

1st - Lilyin Specht

Senior Female Reserve Champion

1st - Sienna Quillin - SMS Farm

Senior Heifer Calf

1st - Dan Donato - Star Fire Farms
2nd - Rance Quillin - SMS Farms
3rd - Dan Donato - Star Fire Farms

Senior Two Year Old Cow

1st - Lilyin Specht
2nd - Henry Specht - SMS Farms

Senior Yearling Heifer

1st - Dan Donato - Star Fire Farms
2nd - Lilyin Specht

Summer Yearling Heifer

1st - Dan Donato - Star Fire Farms

Three Best Females(Bred&Owned)

1st - Henry Specht - SMS Farms
2nd - Dan Donato - Star Fire Farms

Three Year Old Cow

1st - Robert Clarke - Clarkehills Farm
2nd - Dan Donato - Star Fire Farms

Winter Yearling Heifer

1st - Dan Donato - Star Fire Farms
2nd - Henry Specht - SMS Farms

Beef

Black Angus

Grand Champion Female

1st - Kevin Hinds - Kevin&Gladys Hinds & Daughters

Junior Heifer Calves

Late Junior Yearling Heifers

1st - Keith Hinds - Tower Hill Angus
2nd - Keith Hinds - Tower Hill Angus

Reserve Champion Female

1st - Kevin Hinds - Kevin&Gladys Hinds & Daughters

Senior Heifer Calves

1st - Kevin Hinds - Kevin&Gladys Hinds & Daughters

Senior Yearling Heifers

1st - Eric Lautzenheiser

Two Females (Bred & Owned)

1st - Kevin Hinds - Kevin&Gladys Hinds & Daughters
2nd - Keith Hinds - Tower Hill Angus

Winter Heifer Calves

1st - Kevin Hinds - Kevin&Gladys Hinds & Daughters

Charolais

Best Six Head

Early Junior Yearling Bulls

Early Junior Yearling Heifers

Early Summer Yearling Heifers

1st - Eric Lautzenheiser

Get of Sire

Grand Champion Bull

1st - Eric Lautzenheiser

Grand Champion Female

1st - Eric Lautzenheiser

Junior Bull Calves

Junior Heifer Calves

Late Junior Yearling Heifers

Pair of Calves

Reserve Champion Female

1st - Eric Lautzenheiser

Senior Bull Calves

Senior Heifer Calves

Senior Yearling Heifers

Two Bulls (Bred & Owned)

Two Females (Bred & Owned)

Two Year Old Bull

1st - Eric Lautzenheiser

Two Year Old Cow

Winter Heifer Calves

1st - Eric Lautzenheiser

Chianina

Early Junior Yearling Heifers

Early Summer Yearling Heifers

1st - Jill Brandt - CMJ Livestock

Grand Champion Female

1st - Jill Brandt - CMJ Livestock

Junior Heifer Calves

1st - Amy Armstrong

Reserve Champion Female

1st - Amy Armstrong

Hereford

Early Summer Yearling Heifers

1st - Lynne Wise - Wise Show Cattle

Grand Champion Female

1st - Lynne Wise - Wise Show Cattle

Junior Heifer Calves

1st - Piper Pennell
2nd - Ryan Immel

Late Junior Yearling Heifers

1st - Kolton Arnold

Late Summer Yearling Heifers

1st - Ryan Immel

Reserve Champion Female

1st - Piper Pennell

Shorthorn

Early Junior Yearling Heifers

Get of Sire

1st - Charles Specht
2nd - Bob Dorsey - Doug's Shorthorn Cattle

Grand Champion Bull

1st - Charles Specht

Grand Champion Female

1st - Landon Helmke - M&L Cattle Co

Junior Bull Calves

1st - Charles Specht
2nd - Charles Specht
3rd - Bob Dorsey - Doug's Shorthorn Cattle

Junior Heifer Calves

1st - Charles Specht
2nd - Charles Specht
3rd - McKalynne Helmke
4th - Bob Dorsey - Doug's Shorthorn Cattle
5th - Bob Dorsey - Doug's Shorthorn Cattle

Late Junior Yearling Heifers

1st - Charles Specht
2nd - Bob Dorsey - Doug's Shorthorn Cattle

Pair of Calves

1st - Charles Specht
2nd - Bob Dorsey - Doug's Shorthorn Cattle

Reserve Champion Bull

1st - Charles Specht

Reserve Champion Female

1st - Charles Specht

Senior Heifer Calves

1st - Landon Helmke - M&L Cattle Co
2nd - Kevin Hinds - Kevin&Gladys Hinds & Daughters

Two Bulls (Bred & Owned)

1st - Charles Specht

Two Females (Bred & Owned)

1st - Charles Specht
2nd - Bob Dorsey - Doug's Shorthorn Cattle

Two Year Old Cow

Winter Heifer Calves


Draft Horse

Belgians

3 Best Mares in County

1st - Zachary Wisselgren

Get of Sire

1st - Zachary Wisselgren

Grand Champion Mare

1st - Zachary Wisselgren

Grand Champion Stallion

1st - Zachary Wisselgren

Jr. Grand Champion Mare

1st - Zachary Wisselgren

Jr. Grand Champion Stallion

1st - Zachary Wisselgren

Jr. Reserve Champion Mare

1st - Clayton Weddle

Jr. Reserve Champion Stallion

1st - Rachel Kilpatrick

Mare, 1 year & under 2

1st - Zachary Wisselgren
2nd - Zachary Wisselgren
3rd - Clayton Weddle

Mare, 2 years & under 3

1st - Zachary Wisselgren

Mare, 3 years & under 4

1st - Clayton Weddle
2nd - Rachel Kilpatrick

Mare, 4 years & under 5

1st - Rachel Kilpatrick
2nd - Clayton Weddle

Mare, 5 years & over

1st - Clayton Weddle
2nd - Clayton Weddle
3rd - Clayton Weddle

Mare, Bred & Owned

1st - Zachary Wisselgren
2nd - Clayton Weddle
3rd - Zachary Wisselgren
4th - Zachary Wisselgren
5th - Clayton Weddle

Mare, Foal

Produce of Mare

1st - Zachary Wisselgren
2nd - Zachary Wisselgren

Reserve Champion Mare

1st - Clayton Weddle

Reserve Champion Stallion

1st - Rachel Kilpatrick

Sr. Grand Champion Mare

1st - Clayton Weddle

Sr. Reserve Champion Mare

1st - Rachel Kilpatrick

Stallion & 2 Mares

1st - Zachary Wisselgren
2nd - Rachel Kilpatrick

Stallion, 2 years & under 3

1st - Rachel Kilpatrick

Stallion, Bred & Owned

1st - Zachary Wisselgren
2nd - Zachary Wisselgren

Stallion, Foal

1st - Zachary Wisselgren
2nd - Zachary Wisselgren

Clydes & Shires

Grand Champion Mare

1st - Bill Mullen - Shining Meadows Clydesdales

Grand Champion Stallion

1st - Bill Mullen - Shining Meadows Clydesdales

Mare, 4 years & under 5

1st - Bill Mullen - Shining Meadows Clydesdales

Mare, 5 years & over

Mare, Bred & Owned

1st - Bill Mullen - Shining Meadows Clydesdales

Sr. Grand Champion Mare

1st - Bill Mullen - Shining Meadows Clydesdales

Sr. Grand Champion Stallion

1st - Bill Mullen - Shining Meadows Clydesdales

Stallion & 2 Mares

Stallion, 3 years & over

1st - Bill Mullen - Shining Meadows Clydesdales

Grades

Grand Champion Grade

1st - Rachel Kilpatrick

Mare & Gelding 3 years & over

1st - Rachel Kilpatrick
2nd - Bill Mullen - Shining Meadows Clydesdales

Hitch Show

Four Horse Hitch

1st - Linda Ewell - Hobby Hill Drafts
2nd - Gary Myers - Wind Walker Farm
3rd - Leonard Myers - Star Wheel Haflingers
4th - Casey Raber - CR Farm

Four Pony Hitch

1st - Sam Mathias - Crowl-Mathias Draft Ponies
2nd - Jeff Featheringill - Circle F Farm

Single Cart Horse (Men)

1st - Gary Myers - Wind Walker Farm
2nd - Jacob Yoder - Gray Fox Percherons
3rd - Fred Chettle - Chettle Lake Percheron
4th - Leonard Myers - Star Wheel Haflingers
5th - Linda Ewell - Hobby Hill Drafts
6th - Casey Raber - CR Farm
7th - Clayton Weddle

Single Cart Horse (Women)

1st - Gary Myers - Wind Walker Farm
2nd - Linda Ewell - Hobby Hill Drafts
3rd - Leonard Myers - Star Wheel Haflingers
4th - Gary Myers - Wind Walker Farm
5th - Laura Green - Elan Equine
6th - Kristi Phillips - Beaver Creek Drafts

Single Cart Pony (Men)

1st - Sam Mathias - Crowl-Mathias Draft Ponies
2nd - Sam Mathias - Crowl-Mathias Draft Ponies
3rd - Jeff Featheringill - Circle F Farm
4th - Jeff Featheringill - Circle F Farm

Single Cart Pony (Women)

1st - Sam Mathias - Crowl-Mathias Draft Ponies
2nd - Sam Mathias - Crowl-Mathias Draft Ponies
3rd - Jeff Featheringill - Circle F Farm
4th - Jeff Featheringill - Circle F Farm

Six Horse Hitch

1st - Linda Ewell - Hobby Hill Drafts

Six Pony Hitch

1st - Jeff Featheringill - Circle F Farm
2nd - Sam Mathias - Crowl-Mathias Draft Ponies

Tandem Horse

1st - Leonard Myers - Star Wheel Haflingers
2nd - Gary Myers - Wind Walker Farm
3rd - Linda Ewell - Hobby Hill Drafts
4th - Casey Raber - CR Farm
5th - Clayton Weddle

Tandem Pony

1st - Sam Mathias - Crowl-Mathias Draft Ponies
2nd - Jeff Featheringill - Circle F Farm

Two Horse Hitch

1st - Gary Myers - Wind Walker Farm
2nd - Leonard Myers - Star Wheel Haflingers
3rd - Linda Ewell - Hobby Hill Drafts
4th - Clayton Weddle
5th - Casey Raber - CR Farm

Two Pony Hitch

1st - Jeff Featheringill - Circle F Farm
2nd - Sam Mathias - Crowl-Mathias Draft Ponies

Unicorn Horse

1st - Leonard Myers - Star Wheel Haflingers
2nd - Gary Myers - Wind Walker Farm
3rd - Linda Ewell - Hobby Hill Drafts

Unicorn Pony

1st - Sam Mathias - Crowl-Mathias Draft Ponies
2nd - Jeff Featheringill - Circle F Farm

Youth Cart Horse

1st - Casey Raber - CR Farm
2nd - Linda Ewell - Hobby Hill Drafts
3rd - Clayton Weddle
4th - Laura Green - Elan Equine

Youth Cart Pony

1st - Sam Mathias - Crowl-Mathias Draft Ponies

Mules

Grand Champion Mule

1st - Frances Oliver

Mules, 3 years & over

1st - Frances Oliver
2nd - Frances Oliver
3rd - Frances Oliver
4th - Frances Oliver
5th - Frances Oliver

Percherons

3 Best Mares out of County

1st - Casey Raber - CR Farm

Grand Champion Mare

1st - Casey Raber - CR Farm

Grand Champion Stallion

1st - Casey Raber - CR Farm

Jr. Grand Champion Mare

1st - Casey Raber - CR Farm

Jr. Grand Champion Stallion

1st - Casey Raber - CR Farm

Mare, 1 year & under 2

1st - Casey Raber - CR Farm

Mare, 5 years & over

1st - Casey Raber - CR Farm
2nd - Casey Raber - CR Farm

Mare, Bred & Owned

1st - Casey Raber - CR Farm

Reserve Champion Mare

1st - Casey Raber - CR Farm

Sr. Grand Champion Mare

1st - Casey Raber - CR Farm

Sr. Reserve Champion Mare

1st - Casey Raber - CR Farm

Stallion & 2 Mares

1st - Casey Raber - CR Farm

Stallion, Bred & Owned

1st - Casey Raber - CR Farm

Stallion, Foal

1st - Casey Raber - CR Farm

Special Award

Supreme Grand Champion

1st - Bill Mullen - Shining Meadows Clydesdales

Supreme Reserve Champion

1st - Casey Raber - CR Farm

Farm Products

Apples

Baldwin

Crabapple

1st - Lori Trachsel

Golden Delicious

1st - Marilyn Domer
2nd - Becky Soehnlen

Grimes Golden

Jonathan

1st - Marilyn Domer

McIntosh

Red Delicious

1st - Tom Lappin

Canning & Preserving

Canned Apple Butter

1st - Carol Coventry
2nd - Mrs. Allen Church
3rd - Brenda Widder

Canned Apple Sauce

1st - Carol Coventry
2nd - Rachel Albery
3rd - Mrs. Allen Church

Canned Apples

1st - Mrs. Allen Church
2nd - Carol Coventry

Canned Beets

1st - Mary Ann Kendle
2nd - Megan Brannon
3rd - Mrs. Allen Church

Canned Blackberries

1st - Carol Coventry
2nd - Mrs. Allen Church

Canned Carrots

1st - Carol Coventry
2nd - Mrs. Allen Church

Canned Catsup

1st - Mrs. Allen Church
2nd - Carol Coventry

Canned Cherries

1st - Mrs. Allen Church
2nd - Mary Jane John
3rd - Carol Coventry

Canned Corn, White

1st - Mrs. Allen Church
2nd - Carol Coventry

Canned Corn, Yellow

1st - Mrs. Allen Church
2nd - Carol Coventry

Canned Fruit

1st - Mary Jane John
2nd - Mrs. Allen Church
3rd - Carol Coventry

Canned Grapes

1st - Carol Coventry
2nd - Mrs. Allen Church

Canned Green Beans

1st - Pauletta Hogue
2nd - Carol Coventry
3rd - Mrs. Allen Church

Canned Hot Peppers

1st - Terry Garber
2nd - Carol Coventry
3rd - Mrs. Allen Church

Canned Lima Beans

1st - Mrs. Allen Church
2nd - Carol Coventry

Canned Peaches

1st - Sue Rufener
2nd - Mrs. Allen Church
3rd - Carol Coventry

Canned Pears

1st - Mrs. Allen Church
2nd - Carol Coventry

Canned Peas

1st - Carol Coventry
2nd - Mrs. Allen Church

Canned Pickles

1st - Mrs. Allen Church
2nd - Carol Coventry
3rd - Megan Brannon

Canned Prunes

1st - Mrs. Allen Church
2nd - Carol Coventry

Canned Pumpkin

1st - Mrs. Allen Church
2nd - Carol Coventry

Canned Relish

1st - Megan Brannon
2nd - Mrs. Allen Church
3rd - Carol Coventry

Canned Salsa

1st - Carol Coventry
2nd - Mrs. Allen Church
3rd - Megan Brannon

Canned Shell Beans

1st - Mrs. Allen Church
2nd - Carol Coventry

Canned Spaghetti Sauce

1st - Mrs. Allen Church
2nd - Christina Rennicker
3rd - Linda Conkle

Canned Squash

1st - Mrs. Allen Church
2nd - Carol Coventry
3rd - Becky Dorsey

Canned Tomato Juice, Red

1st - Carol Coventry
2nd - Lois Hobart
3rd - Mary Ann Kendle

Canned Tomatoes, Red

1st - Mrs. Allen Church
2nd - Carol Coventry
3rd - Rachel Albery

Canned Tomatoes, Yellow

1st - Becky Dorsey
2nd - Mrs. Allen Church
3rd - Carol Coventry

Canned Vegetable Soup

1st - Pauletta Hogue
2nd - Carol Coventry
3rd - Mrs. Allen Church

Canned Vegetables

1st - Mrs. Allen Church
2nd - Carol Coventry

Canned Yellow Beans

1st - Pauletta Hogue
2nd - Mrs. Allen Church
3rd - Carol Coventry

Preserves and Jellies

1st - Megan Brannon
2nd - Mrs. Allen Church
3rd - Carol Coventry
4th - Rachel Albery

Grains

Field Corn Hybrids, Early

1st - Brandon Kendle
2nd - Colton Domer
3rd - Jonathon Domer

Field Corn Hybrids, Late

1st - Jonathon Domer
2nd - Brandon Kendle
3rd - Colton Domer

Field Corn Hybrids, Medium

1st - Terry Garber
2nd - Brandon Kendle
3rd - Jonathon Domer

Oats

1st - Linda Conkle
2nd - Mark Conkle
3rd - Luke Parker

Red Pop Corn

1st - Tim Henline
2nd - Ann Luers

White Pop Corn

White Sweet Corn

1st - Mary Jane John

Yellow Sweet Corn

1st - Floyd Rennicker
2nd - Mary Jane John
3rd - Bob Dummermuth

Grapes

Concord

1st - Terry Garber
2nd - Andrew Harvey - Andrew & Lauren Harvey

Hay Show

Alfalfa

1st - Dave Stotzer
2nd - Henry Specht - SMS Farms
3rd - Mark Conkle

Clover

1st - Amanda Stoneman

Corn Silage

1st - Tad Wiles
2nd - Chris Finton
3rd - Kurt Finton

Grass

1st - Matthew Pfeiffer
2nd - Henry Specht - SMS Farms
3rd - Dave Stotzer

Haylage

1st - Tad Wiles
2nd - Kurt Finton
3rd - Chris Finton

Honey

Bees Wax Candle

1st - Ray Wirt
1st - Ray Wirt
2nd - Jason Bosler
2nd - Jason Bosler
3rd - Angie Bosler
3rd - Angie Bosler

Chunk Honey

1st - Jason Bosler
2nd - Angie Bosler

Comb Honey

1st - Angie Bosler
2nd - Jason Bosler

Extracted Honey, amber

1st - Angie Bosler
2nd - Jason Bosler
3rd - Ray Wirt

Extracted Honey, dark

1st - Jason Bosler
2nd - Angie Bosler

Extracted Honey, light amber

1st - Jason Bosler
2nd - Angie Bosler
3rd - Dan Andrews

Extracted Honey, white

1st - Angie Bosler
2nd - Jason Bosler
3rd - Daniel King

Gift Basket

1st - Angie Bosler
2nd - Jason Bosler

Honey in extracting frame

1st - Ray Wirt
2nd - Angie Bosler
3rd - Jason Bosler

Lip Balm

1st - Ray Wirt
2nd - Angie Bosler

Melons

Muskmelon

1st - Mrs. Allen Church

Watermelon

1st - Mark Conkle
2nd - Linda Conkle
3rd - Ann Luers

Miscellaneous Display

Curio Vegetable Display

1st - Sophia Jouini
2nd - Emma Trachsel
3rd - Sue Krabill

Display of Garden Produce

1st - Mrs. Allen Church
2nd - Christina Rennicker
3rd - Mary Jane John
4th - Joshua Rennicker
5th - Sue Krabill

Gourd Display

1st - Dee Barile
2nd - Tim Henline
3rd - Dave Stotzer

Heaviest Cabbage Head

1st - Catherine Bandy

Heaviest Potato

1st - Ann Luers
2nd - Greg Schupp
3rd - Floyd Rennicker

Heaviest Sweet Potato

1st - Mrs. Allen Church
2nd - Becky Soehnlen
3rd - Catherine Bandy

Heaviest Tomato

1st - Brenda Widder
2nd - Catherine Bandy

Heaviest Watermelon

1st - Bob Jones
2nd - Wilda Jones
3rd - Linda Conkle

Homemade Soap

1st - Ray Wirt

Indian Corn

1st - Becky Dorsey
2nd - Renee Parker
3rd - Jay Gossett

Largest Sunflower Head

1st - Sharon Stocker
2nd - Dee Barile
3rd - Becky Dorsey

Most Prolific Peanut Plant

1st - Krista Ames

Most Prolific Soybean plant

1st - Jonathon Domer
2nd - Brandon Kendle
3rd - Colton Domer

Most Unusual Gourd

1st - Tim Henline
2nd - Jo Ann Ferrell
3rd - Sophia Jouini

Most Unusual Vegetable

1st - Bob Dummermuth
2nd - Ann Luers
3rd - Kathy Miday

Tallest Corn Stalk

1st - Terry Garber
2nd - Laura Weaver
3rd - Kailee Kohler

Tallest Sunflower

1st - Sharon Stocker
2nd - Garrett Quillin
3rd - Krista Ames

Pears

Bartlett

Kiefer

1st - Mark Conkle
2nd - Becky Soehnlen
3rd - Linda Conkle

Potatoes

Early Red

1st - Catherine Bandy
2nd - Rachel Albery
3rd - Mrs. Allen Church

Gold Yukon

1st - Mrs. Allen Church
2nd - Greg Schupp
3rd - Brenda Widder

Katahdin

1st - Mrs. Allen Church

Kennebec

1st - Ann Luers
2nd - Barbara Pruni
3rd - Becky Soehnlen

Pontiac

1st - Ann Luers
2nd - Greg Schupp
3rd - Barbara Pruni

Purple or Blue

1st - Catherine Bandy
2nd - Ann Luers
3rd - Brenda Widder

Rural Russett

Sweet Potato

1st - Catherine Bandy
2nd - Mrs. Allen Church
3rd - Ann Luers

Scarecrow Contest

Scarecrow Contest

1st - Catherine Bandy
2nd - Sharon Stocker
3rd - Haley Wisselgren
4th - Lori Trachsel
5th - Valerie Maxwell

Special Awards

Canner of the Year

1st - Mrs. Allen Church

Gardener of the Year

1st - Mrs. Allen Church

Squash

Acorn Squash

1st - Sue Krabill
2nd - Mrs. Allen Church
3rd - Mary Jane John

Big Tom

1st - Tom Lappin
2nd - Sam Wise
3rd - Becky Dorsey

Blue Hubbard

1st - Ann Luers

Butternut Squash

1st - Mrs. Allen Church
2nd - Megan Brannon
3rd - Mary Jane John

Field Grade

1st - Tom Lappin
2nd - Floyd Rennicker
3rd - Bob Dummermuth

Golden Harvest

1st - Ann Luers

Green Cutshaw

1st - Rachel Albery

Heaviest Pumpkin or Squash

1st - Gerald Dunn
2nd - Paul Dunn, Jr.
3rd - Bob Jones

Heaviest Zucchini

1st - Mrs. Allen Church
2nd - Catherine Bandy
3rd - Georgina Krahel

Most Unusual Squash

1st - Megan Brannon
2nd - Mary Jane John
3rd - Ann Luers

Spaghetti Squash

1st - Sue Krabill
2nd - Catherine Bandy

Sugar or Pie

1st - Tom Lappin
2nd - Floyd Rennicker
3rd - Krista Ames

Summer Squash

1st - Carol Coventry
2nd - Megan Brannon

Turks Cap

Vegetables

Beans, lima

1st - Ann Luers
2nd - Mary Jane John

Beans, snap, green

1st - Becky Soehnlen
2nd - Deana Grasselli
3rd - Bob Dummermuth

Beans, snap, yellow

1st - Mrs. Allen Church
2nd - Mary Jane John

Beets

1st - Brenda Widder
2nd - Mrs. Allen Church
3rd - Deana Grasselli

Brussel Sprouts

1st - Floyd Rennicker
2nd - Becky Soehnlen

Cabbage, green

1st - Floyd Rennicker
2nd - Catherine Bandy

Cabbage, red

Carrots

1st - Deana Grasselli
2nd - Ann Luers
3rd - Becky Dorsey

Cauliflower

Celery

1st - Bob Dummermuth

Cucumbers

1st - Floyd Rennicker
2nd - Mrs. Allen Church

Eggplant

1st - Stephanie Becker
2nd - Mrs. Allen Church
3rd - Sue Krabill

Endive, broad or curled

1st - Mary Jane John

Garlic

1st - Mrs. Allen Church
2nd - Ann Luers

Giant Bell Pepper

1st - Catherine Bandy
2nd - Bob Dummermuth

Hot Chili Pepper

1st - Deana Grasselli
2nd - Stephanie Becker
3rd - Bob Dummermuth

Italian Sweet Pepper

1st - Ann Luers
2nd - Deana Grasselli
3rd - Stephanie Becker

Jalapeno Pepper

1st - Stephanie Becker
2nd - Deana Grasselli
3rd - Mrs. Allen Church

Onions, red

1st - Ann Luers
2nd - Joshua Rennicker
3rd - Floyd Rennicker

Onions, white

1st - Sally Lahmers
2nd - Ann Luers
3rd - Joshua Rennicker

Onions, yellow

1st - Becky Soehnlen
2nd - Floyd Rennicker
3rd - Sally Lahmers

Parsnips

Paste Tomato

1st - Kathy Miday
2nd - Rachel Albery
3rd - Bob Dummermuth

Pimento

Rhubarb

1st - Rachel Albery
2nd - Mrs. Allen Church
3rd - Andrew Harvey - Andrew & Lauren Harvey

Standard Bell Pepper

1st - Stephanie Becker
2nd - Andrew Harvey - Andrew & Lauren Harvey
3rd - Bob Dummermuth

Standard Hot Pepper

1st - Stephanie Becker
2nd - Ann Luers
3rd - Bob Dummermuth

Tomatoes, red

1st - Catherine Bandy
2nd - Mrs. Allen Church
3rd - Patricia Reynolds

Tomatoes, salad

1st - Greg Schupp
2nd - Mrs. Allen Church
3rd - Andrew Harvey - Andrew & Lauren Harvey

Tomatoes, yellow

1st - Mrs. Allen Church
2nd - Becky Dorsey
3rd - Bob Dummermuth

Turnips

1st - Brenda Widder

Flower Show

Artistic Division

Atwood Lake

1st - Nancy Martinelli
2nd - Kathy Miday
3rd - Marianne Bland
4th - Lori Trachsel
5th - Christina Rennicker

Dennison Depot Polar Express

1st - Beverly Hammerstrom
2nd - Lori Trachsel
3rd - Kathy Miday
4th - Nancy Martinelli

Kent State Tuscarawas

1st - Nancy Martinelli
2nd - Beverly Hammerstrom
3rd - Lori Trachsel
4th - Marianne Bland

Norma Johnson Center

1st - Lori Trachsel
2nd - Sally Lahmers
3rd - Marianne Bland

Reeves Victorian Museum

1st - Marianne Bland
2nd - Lori Trachsel
3rd - Nancy Martinelli
4th - Kathy Miday

Schoenbrunn Village

1st - Beverly Hammerstrom
2nd - Kathy Miday
3rd - Becky Soehnlen

Sugarcreek

1st - Beverly Hammerstrom
2nd - Lori Trachsel
3rd - Marianne Bland

The Tuscarawas County Fair

1st - Lori Trachsel
2nd - Beverly Hammerstrom
3rd - Marianne Bland
4th - Sally Lahmers
5th - Laurie Walton

Tuscora Park

1st - Lori Trachsel
2nd - Marianne Bland
3rd - Kathy Miday

Warther's

1st - Becky Soehnlen
2nd - Lori Trachsel
3rd - Marianne Bland

Zoar Gardens

1st - Lori Trachsel
2nd - Sally Lahmers
3rd - Marianne Bland
4th - Nicole Miller - Miller Show Stock

House Plant Division

5 or more Culinary Herbs

1st - Nancy Martinelli
2nd - Sally Lahmers

African Violets

1st - Michelle Fox
2nd - Joy Smart

Cactus

1st - Michelle Fox
2nd - Nancy Martinelli
3rd - Floyd Rennicker

Fairy Garden, adult over 15

1st - Lori Trachsel
2nd - Becky Soehnlen
3rd - Dee Barile
4th - Elsie Partridge

Fairy Garden, youth under 15

1st - Sloan Agar
1st - Fred Smart
2nd - Kylie Stein
3rd - Elaine Gossett
4th - Emma Trachsel
5th - Norah Chismar
5th - Felicity Smart

Hanging Basket, blooming

1st - Joshua Rennicker
2nd - Sue Rufener

Hanging Basket, Fern

1st - Joy Smart
2nd - Joshua Rennicker
3rd - Fred Smart

Hanging Basket, Ivy

1st - Nancy Martinelli

Non-blooming Houseplant,Hang

1st - Joy Smart

Non-blooming Houseplant,NoHang

1st - Joy Smart
2nd - Terry Garber
3rd - Nancy Martinelli

Orchids

1st - Nancy Martinelli

Special Awards

Best of Show Artistic Division

1st - Beverly Hammerstrom

Best of Show Specimen Division

1st - Billi Jo Dummermuth

BestOfShow HousePlant Division

1st - Joy Smart

Flower Arranger of the Year

1st - Lori Trachsel

Flower Gardener of the Year

1st - Sally Lahmers

House Plant GardenerOfTheYear

1st - Nancy Martinelli

Special Garden Entries

Mobile Mini Flower Garden

1st - McKalynne Helmke
2nd - Ruthie Liggett - Liggett Family
3rd - Sharon Stocker
4th - Susan Trachsel - Banks Farm
5th - 4-H Hares
6th - Elizabeth Spies
7th - Riley Randolph - The Randolph Family

Specimen Division

Aromatic Herb Collection

1st - Nancy Martinelli
2nd - Laurie Walton
3rd - Sally Lahmers
4th - Beverly Hammerstrom

Begonia

1st - Joshua Rennicker

Cactus

1st - Bob Dummermuth
2nd - Billi Jo Dummermuth
3rd - Nicole Miller - Miller Show Stock

Celosia, crested

1st - Nicole Miller - Miller Show Stock
2nd - Kathy Miday
3rd - Bob Dummermuth
4th - Billi Jo Dummermuth

Celosia, plumed

1st - Bob Dummermuth
2nd - Sally Lahmers
3rd - Billi Jo Dummermuth

Chrysanthemum, large

1st - Nancy Martinelli
2nd - Billi Jo Dummermuth

Chrysanthemum, small

1st - Billi Jo Dummermuth
2nd - Bob Dummermuth
3rd - Carol Coventry
4th - Nancy Martinelli

Cleome

1st - Nancy Martinelli
2nd - Billi Jo Dummermuth
3rd - Brooke Gordon

Coleus

1st - Nancy Martinelli
1st - Lori Trachsel
2nd - Nicole Miller - Miller Show Stock
2nd - Susan Trachsel - Banks Farm
3rd - Kathy Miday
3rd - Laurie Walton

Cosmos

1st - Nicole Miller - Miller Show Stock
2nd - Brenda Frey
3rd - Sally Lahmers
4th - Brooke Gordon
5th - Billi Jo Dummermuth

Dahlia, large, 1 bloom

1st - Sally Lahmers
2nd - Larry Pruni
3rd - Bob Dummermuth
4th - Billi Jo Dummermuth
5th - Nicole Miller - Miller Show Stock

Dahlia, large, 2 blooms

1st - Billi Jo Dummermuth
2nd - Nicole Miller - Miller Show Stock
3rd - Bob Dummermuth
4th - Larry Pruni

Dahlia, pompom

1st - Billi Jo Dummermuth
2nd - Barbara Pruni
3rd - Larry Pruni
4th - Sally Lahmers
5th - Bob Dummermuth

Daisy

1st - Sally Lahmers
2nd - Nancy Martinelli
3rd - Brenda Frey

Gerbera, 3 blooms

1st - Nancy Martinelli
2nd - Sally Lahmers
3rd - Brenda Frey

Gladiolus, 1 spike, any color

1st - Billi Jo Dummermuth
2nd - Sally Lahmers
3rd - Nicole Miller - Miller Show Stock

Marigold, large, orange

1st - Billi Jo Dummermuth
2nd - Beverly Hammerstrom
3rd - Sally Lahmers
4th - Sophia Jouini

Marigold, large, yellow

1st - Paul Cline
2nd - Carol Coventry
3rd - Sophia Jouini

Marigold, small, orange

1st - Sue Rufener
2nd - Kathy Miday
3rd - Nancy Martinelli
4th - Sally Lahmers

Marigold, small, yellow

1st - Joshua Rennicker
2nd - Sally Lahmers
3rd - Christina Rennicker

Ornamental Grass,3stems, solid

1st - Kathy Miday
2nd - Terry Garber
3rd - Nicole Miller - Miller Show Stock
4th - Lori Trachsel

Ornamental Grass,3stems,varieg

1st - Nancy Martinelli
2nd - Joshua Rennicker

Petunia

1st - Beverly Hammerstrom
1st - Sally Lahmers
2nd - Nancy Martinelli
2nd - Susan Trachsel - Banks Farm
3rd - Laurie Walton

Rudbeckia

1st - Brenda Frey
2nd - Nicole Miller - Miller Show Stock
3rd - Nancy Martinelli
4th - Paul Cline
5th - Sally Lahmers

Salvia

1st - Kathy Miday
2nd - Nancy Martinelli
3rd - Billi Jo Dummermuth

Sedum

1st - Sally Lahmers
1st - Christina Rennicker
2nd - Nancy Martinelli
2nd - Laurie Walton
3rd - Brenda Frey
3rd - Susan Trachsel - Banks Farm

Snapdragons,3stems,1variety

1st - Nicole Miller - Miller Show Stock
2nd - Christina Rennicker
3rd - Barbara Rice

Specimen not listed

1st - Brooke Gordon
2nd - Brenda Frey
3rd - Laurie Walton
4th - Beverly Hammerstrom
5th - Kathy Miday

Sunflower, 1 bloom(under 10")

1st - Billi Jo Dummermuth
2nd - Sally Lahmers

Zinnia, large

1st - Billi Jo Dummermuth
1st - Bob Dummermuth
1st - Beverly Hammerstrom
2nd - Carol Coventry
2nd - Nicole Miller - Miller Show Stock
3rd - Sally Lahmers
3rd - Christina Rennicker

Zinnia, small

1st - Brooke Gordon
1st - Sally Lahmers
2nd - Bob Dummermuth
2nd - Nicole Miller - Miller Show Stock
3rd - Billi Jo Dummermuth
3rd - Laurie Walton

Household Arts

Counted Cross Stitch

All Others

1st - Lori Williams

Picture, 8x10 or larger

1st - Michelle Fox
2nd - Phyllis Wright
3rd - Alta Marshall

Picture, smaller than 8x10

1st - Lori Williams
2nd - Phyllis Wright
3rd - Roxanne Timberlake

Samplers

1st - Michelle Fox

Crocheting

Adult Sweater

1st - Raena Beans

All Others

1st - Barb Burwell
1st - Zelma Shook
2nd - Raena Beans

Baby Afghan

1st - Melody Adams
1st - Zelma Shook
2nd - Barb Burwell
3rd - Sue Rufener

Centerpiece

1st - Zelma Shook

Crocheted Rug

1st - Barb Burwell
2nd - Melody Adams
2nd - Sue Rufener
3rd - Zelma Shook

Infant's Set

1st - Zelma Shook
2nd - Barb Burwell

Toys

1st - Raena Beans
2nd - Zelma Shook

Embroidery

Dresser Scarf or Set

1st - Mrs. Allen Church

Pillowcases

1st - Mrs. Allen Church

Hand Knitting

Adult Sweater

1st - Kathy McConnell

Afghan

1st - Beverly Peacock
2nd - Sue Abel

All Others

1st - Kathy McConnell

Child's Sweater

1st - Catherine Bandy

Hobbies

All Other

1st - Mrs. Allen Church
1st - Nancy George
1st - Lisa Gray
1st - Bill Shryock
3rd - Fred Smart

All Other Decorations

1st - Marilyn Domer
1st - Patty Dunkle
1st - Nancy Martinelli
2nd - Joshua Rennicker
2nd - Bill Shryock
3rd - Mrs. Allen Church
3rd - Christina Rennicker
3rd - Jennifer Smith

All Other Holiday Decorations

1st - Jo Ann Ferrell
1st - Christina Rennicker
2nd - Nancy Martinelli
2nd - Joshua Rennicker
3rd - Floyd Rennicker

Artificial Flower, Table

1st - Marilyn Domer
1st - Lori Trachsel
2nd - Christina Rennicker

Artificial Flower, Wall

Dried Flower Arrangement

1st - Marilyn Domer

Dried Flower Table Arrangement

Handmade Christmas Decorations

1st - Mrs. Allen Church
2nd - Lisa Gray
2nd - Nancy Martinelli
2nd - Roxanne Timberlake
3rd - Joshua Rennicker

Handmade Stuffed Animals

1st - Patricia Reynolds

Handmade Toys

1st - Wayne Dyer
1st - Dale Trachsel

Hooked Rug Kit

2nd - Mary Ann Kendle

Needlepoint

1st - Roxanne Timberlake

Machine Quilts

Applique

1st - Judy Crilley
1st - Linda Ladrach
1st - Kathy McConnell
1st - Beverly Peacock
2nd - Wendy Lab

Baby Quilt

Embroidery by hand, any

Embroidery by machine, any

Made&Pieced Exhib,Quilt anoth

1st - Regina Voulgares
2nd - Lisa Gray
2nd - Alta Marshall

Patchwork

1st - Judy Crilley
1st - Lisa Gray
2nd - Beverly Peacock

Wall Hanging, Quilted

1st - Wendy Lab
1st - Linda Ladrach
1st - Beverly Peacock
2nd - Lisa Gray

Machine Sewing

Formal or Wedding Dress

1st - Elizabeth Catola
2nd - Patricia Reynolds

Lady's Coat

1st - Kathy McConnell

Lady's Suit

1st - Patricia Reynolds

Pillows

Applique

1st - Lisa Gray

Candle wicking

1st - Nancy George

Embroidered

1st - Mrs. Allen Church

Filled Crochet, Solid

1st - Zelma Shook

Quilted

1st - Patricia Reynolds

Quilts

Baby Quilt

Wall Hanging, Quilted

Quilts - Old

Best Quilting

1st - Kathy Predragovich

Oldest Quilt

Shoe Box Float Contest

Shoe Box Float

1st - Matthew Amick
1st - Jude Berus
1st - Chase Boltz
1st - Weston Boltz
1st - Peyton Vickers
2nd - Vivian Amick
2nd - Barrett Evans
2nd - Mitch Quillin
4th - Catherine Bandy
4th - Allie Beck
4th - Haden Beck
4th - Brady Evans

Special Awards

Best of Show Quilts

1st - Linda Ladrach

Stamping

All Others

1st - Richard Green
2nd - Jennifer Smith

Chalk

1st - Jennifer Smith
2nd - Linda Green

Embellished

1st - Jennifer Smith
2nd - Linda Green

Embossed

1st - Jennifer Smith

Layered

1st - Linda Green
2nd - Jennifer Smith

Pop-up

1st - Jennifer Smith

Water Color

2nd - Jennifer Smith
3rd - Linda Green

Woodcraft Items

Other Woodcraft Items (No Kit)

1st - Wayne Dyer

Fine Arts

Black & White Photography

All Other, Exhibitor Age > 16

1st - Fred Dudley
2nd - Becky Soehnlen
2nd - Ethan Urfer

Animals, Exhibitor Age 11-13

1st - Lily Cecil
2nd - Dani Hobart
3rd - Lily Cecil

Animals, Exhibitor Age 8-10

Animals, Exhibitor Age Over 16

1st - Fred Dudley
1st - Brittani Walton
2nd - Dana Cecil
2nd - Karen Jablonski
2nd - Taylor Troyer
3rd - Dana Cecil
3rd - Alana Gaskill

Historical, Exhibitor Age > 16

1st - Fred Dudley
2nd - Tonya Kendle
3rd - Dana Cecil

Historical, ExhibitorAge 11-13

1st - Dani Hobart

Insects, Exhibitor Age Over 16

People, Exhibitor Age 11-13

2nd - Lily Cecil

People, Exhibitor Age 8-10

1st - Quynn Cecil

People, Exhibitor Age Over 16

1st - Brooke Gordon
1st - Donna Patterson
2nd - Nan Oliver
3rd - Fred Dudley
3rd - Jennifer Smith

Scenery, Exhibitor Age 11-13

2nd - Lily Cecil

Scenery, Exhibitor Age 14-16

1st - Amanda Demuth

Scenery, Exhibitor Age 8-10

1st - Quynn Cecil
2nd - Quynn Cecil

Scenery, Exhibitor Age Over 16

1st - Michelle Fox
1st - Becky Soehnlen
2nd - Ethan Urfer
3rd - Fred Dudley

Black&WhiteW/ColorAccentsPhoto

All Other, Exhibitor Age >16

1st - Brooke Gordon

Animals, Exhibitor Age Over 16

1st - Dana Cecil
3rd - Lori Billings
3rd - Lori Billings
3rd - Taylor Troyer
3rd - Laurie Walton

Historical, ExhibitorAge>16

1st - Brooke Gordon

Insects, Exhibitor Age Over 16

1st - Kimberly Carrothers
2nd - Laurie Walton

Other Scenery, ExhibitorAge>16

1st - Dwight Justice
2nd - Jennifer Smith
3rd - Brooke Gordon
3rd - Laurie Walton

People, Exhibitor Age Over 16

1st - Jennifer Smith
2nd - Dana Cecil
2nd - Dana Cecil
2nd - Jennifer Smith

Scenes of TuscCo, ExhibAge>16

2nd - Kimberly Carrothers

Tusc Co Fair, ExhibitorAge>16

1st - Dana Cecil
2nd - Jennifer Smith

CharcoalPastelConteCrayonPen

Exhibitor Age 11-13

3rd - Fred Smart

Exhibitor Age 14-16

2nd - Grace Rivera

Exhibitor Age 8-10

1st - Sophia Wicker
2nd - Sophia Wicker
3rd - Haden Beck

Exhibitor Age Over 16

1st - Chad Garabrandt
1st - Terry Lenarz
1st - Terry Lenarz
1st - Terry Lenarz
1st - Patricia Welsh
2nd - Chad Garabrandt
3rd - Terry Lenarz
3rd - Deb Swiney

Color Photography

All Other, Exhibitor Age 11-13

1st - Kaitlyn Hughes
2nd - Vivian Amick
2nd - Dani Hobart
3rd - Dani Hobart

All Other, Exhibitor Age 14-16

1st - Scarlet Wagner
2nd - Amanda Demuth
3rd - Sara Amick

All Other, Exhibitor Age 8-10

All Other, Exhibitor Age > 16

1st - Joe Mizer
2nd - Dana Cecil
2nd - Michelle Fox
2nd - Lois Hobart
2nd - Joe Mizer
3rd - Doris Dudley
3rd - Fred Dudley
3rd - Karen Jablonski
3rd - Elizabeth Spies

Animals, Exhibitor Age 11-13

1st - Dani Hobart
1st - Dani Hobart
2nd - Lily Cecil
2nd - Lexi Troyer
2nd - Laura Weaver
3rd - Vivian Amick
3rd - Vivian Amick
3rd - Lily Cecil

Animals, Exhibitor Age 14-16

1st - Amanda Demuth
1st - Scarlet Wagner
2nd - Sara Amick
2nd - Cole Loveday
3rd - Cole Loveday
3rd - Luke Parker
3rd - Moriah Quillin
3rd - Scarlet Wagner

Animals, Exhibitor Age 8-10

1st - Matthew Amick

Animals, Exhibitor Age Over 16

1st - Doris Dudley
1st - Fred Dudley
1st - Taylor Troyer
2nd - Karen Jablonski
2nd - Elizabeth Spies
3rd - Fred Dudley
3rd - Adam Herron
3rd - Donna Patterson
3rd - Becky Soehnlen

Historical, Exhibitor Age 8-10

1st - Matthew Amick

Historical, Exhibitor Age>16

1st - Dwight Justice
2nd - Alana Gaskill
2nd - Lois Hobart
3rd - Fred Dudley
3rd - Larry Graber

Historical, ExhibitorAge 11-13

1st - Vivian Amick
1st - Dani Hobart

Historical, ExhibitorAge 14-16

Insects, Exhibitor Age 11-13

1st - Dani Hobart

Insects, Exhibitor Age 8-10

Insects, Exhibitor Age Over 16

1st - Fred Dudley
1st - Renee Parker
1st - Ethan Urfer
1st - Laurie Walton
2nd - Fred Dudley
2nd - Lois Hobart
2nd - Patricia Reynolds
3rd - Karen Jablonski
3rd - Brittani Walton

Other Scenery, ExhibitorAge>16

1st - Adam Herron
1st - Heidi Krocker
1st - Nan Oliver
1st - Connie Shaw
2nd - Fred Dudley
2nd - Brittani Walton
3rd - Linda Green
3rd - Karen Jablonski

Other Scenery,ExhibitAge11-13

1st - Lexi Troyer

Other Scenery,ExhibitAge14-16

1st - Sara Amick
2nd - Sara Amick
2nd - Cole Loveday
3rd - Amanda Demuth
3rd - Cole Loveday

Other Scenery,ExhibitorAge8-10

2nd - Quynn Cecil
3rd - Allie Beck

People, Exhibitor Age 11-13

2nd - Jenna Horn

People, Exhibitor Age 14-16

1st - Moriah Quillin
2nd - Luke Parker

People, Exhibitor Age 8-10

2nd - Barrett Evans

People, Exhibitor Age Over 16

1st - Lori Billings
1st - Brooke Gordon
2nd - Ron Beans
2nd - Lori Billings
2nd - Sue Krabill
3rd - Joe Mizer
3rd - Joe Mizer
3rd - Jennifer Smith

Scenes of TuscCo, ExhibAge8-10

2nd - Matthew Amick
3rd - Quynn Cecil

Scenes of TuscCo, ExhibAge>16

1st - Ron Beans
1st - Brooke Gordon
1st - Jennifer Smith
2nd - Lori Billings
2nd - Joe Mizer
3rd - Heidi Krocker

Scenes of TuscCo,ExhibAge11-13

2nd - Gracyn Stutzman

Scenes of TuscCo,ExhibAge14-16

1st - Amanda Demuth

Tusc Co Fair, ExhibAge Over 16

1st - Fred Dudley
2nd - Joe Mizer
2nd - Connie Shaw
2nd - Jennifer Smith
3rd - Nena Amick

Tusc Co Fair,ExhibitorAge 8-10

1st - Matthew Amick
2nd - Matthew Amick

Tusc Co Fair,ExhibitorAge11-13

Oil, Acrylic, Mixed Media

Exhibitor Age 11-13

2nd - Fred Smart

Exhibitor Age 14-16

1st - Grace Rivera
2nd - Marhin Chismar
2nd - Marhin Chismar
3rd - Sara Amick

Exhibitor Age 8-10

1st - Mitch Quillin
1st - Sophia Wicker
2nd - Sophia Wicker
3rd - Peyton Vickers

Exhibitor Age Over 16

1st - Charles Graham
1st - Charles Graham
1st - Patricia Welsh
2nd - Charles Graham
3rd - Sophia Jouini
3rd - Adele Pruni
3rd - Adele Pruni
3rd - Adele Pruni

Water Color, Poster Color

Exhibitor Age 11-13

Exhibitor Age 14-16

3rd - Sara Amick

Exhibitor Age 8-10

1st - Mitch Quillin
2nd - Mitch Quillin
3rd - Allie Beck

Exhibitor Age Over 16

1st - Catherine Bandy
1st - Bill Shryock
3rd - Deb Swiney

Baked Goods

Brownies

Iced Brownies

1st - Sarah Heaston
2nd - Carol Coventry
3rd - Nancy Martinelli

Plain Brownies

1st - Joshua Rennicker

With Other (Nuts,Raisins,etc)

1st - Joshua Rennicker
2nd - Nancy Martinelli

Candy

Caramels

1st - Mark Conkle
2nd - Linda Conkle
3rd - Elizabeth Spies

Chocolate Fudge

1st - Valerie Maxwell
2nd - Lori Trachsel
3rd - Sally Lahmers

Maple Creams

Peanut Brittle

1st - Gail Parrish
2nd - Mark Conkle
3rd - Linda Conkle

Peanut Butter Fudge

1st - Valerie Maxwell
2nd - Andrea Schlabach
3rd - Sally Lahmers

Peanut Clusters

1st - Linda Conkle
2nd - Valerie Maxwell
3rd - Mark Conkle

Taffy

Cookies

Bar Cookies

1st - Joshua Rennicker
2nd - Mrs. Allen Church
3rd - Sue Rufener

Decorated Cookies

1st - Lori Trachsel
2nd - Stephanie Ferrell
3rd - Jo Ann Ferrell

Dropped Cookies

1st - Andrea Schlabach
2nd - Mrs. Allen Church
3rd - Sarah Heaston
3rd - Joshua Rennicker

Formed Cookies

1st - Mrs. Allen Church
2nd - Monica Maus
3rd - Dani Hobart

Refrigerator Cookies

Rolled (Cut-Out) Cookies

1st - Mrs. Allen Church
2nd - Carol Coventry
3rd - Dani Hobart

Cup Cakes

Chocolate Cup Cakes

1st - Joshua Rennicker

Decorated Cup Cakes

1st - Brenda Frey
2nd - Lori Trachsel
3rd - Laurie Walton

White Cup Cakes

1st - Brenda Widder

Yellow Cup Cakes

1st - Brenda Widder
2nd - Carol Coventry
3rd - Sherry Gutensohn - Claymont Health&Rehab BakeClub

Home Decorated Cakes

Birthday Cake

Character Cake

1st - Deb Swiney
2nd - Patricia Reynolds

Fondant, Other Occassion

1st - Brittani Walton
2nd - Patricia Reynolds
3rd - Laura Weaver

Holiday Cake

Other Occassion Cake

1st - Joshua Rennicker
2nd - Deb Swiney

Wedding or Anniversary Cake

1st - Patricia Reynolds

Layer Cakes

Chocolate Layer Cake

1st - Ciara Himes
2nd - Gail Parrish
3rd - Brenda Widder

Fruit or Nut Layer Cake

1st - Joshua Rennicker
2nd - Sarah Heaston

Spice Layer Cake

White Layer Cake, plain batter

1st - Carol Coventry
2nd - Brenda Widder

Yellow LayerCake, plain batter

1st - Brenda Widder

Pies - Men

Apple Pie (M)

1st - Cam McCoy
2nd - Lonnie Mizer
3rd - Joshua Rennicker

Berry Pie (M)

1st - Joshua Rennicker

Cherry Pie (M)

1st - Lonnie Mizer
2nd - Joshua Rennicker

Grape Pie (M)

1st - Lonnie Mizer

Other Fruit Pie (M)

1st - Lonnie Mizer
2nd - Joshua Rennicker

Peach Pie (M)

1st - Lonnie Mizer
2nd - Joshua Rennicker

Raisin Pie (M)

Pies - Women

Apple Pie (W)

1st - Nancy Martinelli
2nd - Shirley Dinger
3rd - Bobbi Fisher - BobbaLu Cattle Company

Berry Pie (W)

1st - Nancy Martinelli
2nd - Bobbi Fisher - BobbaLu Cattle Company
3rd - Tara Osborn

Cherry Pie (W)

1st - Bobbi Fisher - BobbaLu Cattle Company
2nd - Shirley Dinger
3rd - Sarah Heaston

Grape Pie (W)

1st - Nancy Martinelli
2nd - Bobbi Fisher - BobbaLu Cattle Company

Other Fruit Pie (W)

1st - Bobbi Fisher - BobbaLu Cattle Company
2nd - Nancy Martinelli

Peach Pie (W)

1st - Bobbi Fisher - BobbaLu Cattle Company
2nd - Nancy Martinelli
3rd - Shirley Dinger

Raisin Pie (W)

1st - Bobbi Fisher - BobbaLu Cattle Company
2nd - Nancy Martinelli

Quick Breads

Coffee Cake

1st - Joshua Rennicker
2nd - Lorraine Baldwin
3rd - Christina Rennicker

Corn Muffins

1st - Brenda Frey
2nd - Mrs. Allen Church

Nut & Fruit Bread

1st - Lorraine Baldwin
2nd - Sarah Heaston
3rd - Nancy Martinelli

Nut Bread

1st - Carol Coventry

Other Muffins

1st - Mrs. Allen Church
2nd - Joshua Rennicker
3rd - Christina Rennicker

Zucchini Bread

1st - Mrs. Allen Church
2nd - Andrea Schlabach
3rd - Carol Coventry

Special Award

Best of Show - Pies - Men

1st - Lonnie Mizer

Best of Show - Pies - Women

1st - Bobbi Fisher - BobbaLu Cattle Company

Special Baking Class

Southern Comfort Cupcakes

1st - Jo Ann Ferrell
2nd - Patricia Reynolds
3rd - Elizabeth Spies

Sponge Cakes

Angel Food (not iced)

1st - Carol Coventry

Chiffon (not iced)

1st - Carol Coventry

Yeast Breads & Rolls

Brown Yeast Bread

1st - Mrs. Allen Church
2nd - Brenda Widder

Coffee Cake

1st - Mrs. Allen Church
2nd - Jo Ann Ferrell

Other

1st - Mrs. Allen Church
2nd - Carol Coventry
3rd - Sue Rufener

Sweet Rolls

1st - Mrs. Allen Church
2nd - Carol Coventry

White Yeast Bread

1st - Mrs. Allen Church

Yeast Rolls

1st - Jo Ann Ferrell
2nd - Lorraine Baldwin